Dometo

 

W pracy kierujemy się staraniem o najwyższą jakość świadczonej przez nas usługi i korzyściami oczekiwanymi przez Klienta.

Dlaczego ważna jest treść umowy najmu?

Obecnie posiadanie własnego mieszkania jest coraz powszechniejszych zjawiskiem. Rośnie też grono osób, które dysponują nie jednym, ale dwoma mieszkaniami. Coraz więcej osób ma lokal mieszkalny, który decyduje się wprowadzić do obrotu – wynająć i czerpać z niego zysk.

 

Najprostsza, choć nie najbezpieczniejsza droga, to zamieścić ogłoszenie o wynajmie, spisać z potencjalnym najemcą szablonową umowę i czekać na comiesięczny czynsz. Czy to jednak wystarczy?

 

Niestety, nie zawsze trafiamy na uczciwego najemcę. Najemca może przecież zaprzestać płacenia czynszu, dewastować mieszkanie, utrudniać zamieszkiwanie innym mieszkańcom budynku albo odmówić wyprowadzenia się po zakończeniu umowy najmu. Co wtedy?

 

Większość właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest zabezpieczenie ich interesu w odpowiedniej treści umowy najmu. Warto mieć na uwadze, że umowę najmu można zawierać w różnych formach, w zależności od potrzeby zabezpieczenia konkretnej kwestii, np. stabilności trwania stosunku najmu i pewności dochodu, zabezpieczenia majątku przed zniszczeniem, szybkiego pozbycia się niechcianego lokatora, etc. Decydując się na podpisanie konkretnej umowy należy wziąć pod uwagę skutki jakie z niej wynikają.

 

Umowa na czas określony:

Właściwa umowa, jeśli zależy nam na trwałości stosunku najmu. Odpowiednie sformułowanie zapisów umowy na czas określony pozwoli nam zabezpieczyć się przed zbyt szybkim jej zakończeniem i zagwarantuje oczekiwany dochód ze stosunku najmu. Jeżeli bowiem strony nie określą jednoznacznie w umowie okoliczności, które będą uzasadniały jej wypowiedzenie, to możliwości wypowiedzenia nie będą miały, (oczywiście poza wyjątkami określonymi w przepisach).

 

Umowa na czas nieokreślony:

Umowa bardziej elastyczna niż ta na czas określony. Pozwala na ustalenie granic swobody wypowiedzenia stosunku najmu. Przez brak sprecyzowania okresu wypowiedzenia w treści umowy obowiązują okresy przewidziane ustawą.

 

Umowa najmu okazjonalnego:

Najem okazjonalny to najmłodsza forma umowy najmu, regulowana przepisami ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego. Korzyść, jaką osiąga właściciel lokalu przez zastosowanie umowy najmu okazjonalnego, to skuteczniejsza ochrona jego własności, jaką jest lokal. Umowa pozwala w szybszy i skuteczniejszy sposób pozbyć się niechcianego lokatora, który nie chce opuścić zajmowanego mieszkania, bez konieczność prowadzenia długotrwałego postepowania sądowego o eksmisję i konieczności dostarczania pomieszczenia tymczasowego w celu wykonania eksmisji.

 

Dobrze przygotowana umowa najmu, dopasowana do naszych potrzeb, pomoże ochronić się przed wieloma nieprzyjemnymi niespodziankami lub znacząco skróci czas postępowania sądowego, w razie konieczności wytoczenia sprawy sądowej. Zanim zdecydujesz wynająć swój lokal określ, co dla Ciebie jest najważniejszą kwestią przy wynajmie i zadbaj o właściwą treść umowy.

 

powrót

MASZ PYTANIA? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ?

napisz do nas!